Jest to program, który w danym czasie ma za zadanie sterować ruchem spełniając wymagania co do długości i sekwencji poszczególnych sygnałów nadawanych w konkretnych grupach sygnalizacyjnych, tak by zapewnić im wzajemne przesunięcie w czasie oraz zabezpieczyć przed ich błędnym nadawaniem. Najważniejsze jest to by wybrany sposób sterowania ruchem wyznaczony przez program sygnalizacji współgrał z obecnym układem sieci drogowej, do której przypisany jest konkretny rozkład kierunkowy strumieni ruchu. Wymagania jakimi powinien sprostać program sygnalizacji to zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa a także wymaganie optymalizacyjne dzięki któremu możemy uzyskać dużą efektywność.
Aby przystąpić do wykonywania obliczeń dotyczących długości cyklu i poszczególnych długości faz w programie sygnalizacji należy dokonać dokładnej analizy danego skrzyżowania pod względem:
- geometrii skrzyżowania
- liczby strumieni ruchu
- przewidywany podział i dobór sekwencji faz ruchu
- wyznaczenia czasów międzyzielonych
- obliczenie natężenia nasycenia każdego z wlotów
- obowiązujących norm lub wytycznych
Wymogi i ograniczenia możemy odnaleźć w : „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach – Załącznik 3 Szczegółowe warunki techniczne dla sygnałów drogowych i warunki ich umieszczania na drogach (Dz. U. z dnia 23 grudnia 2003 r.)”
Poniżej zamieszczone zostały niektóre ustalenia i ograniczenia:
I.Długości poszczególnych sygnałów
Długości poszczególnych sygnałów powinny wynosić | |
Sygnał zółty | 3 sekundy |
Sygnał czerwony z żółtym (odpowienik) | 1 sekundę |
Sygnał biały migający w postaci kreski pionowej przeznaczony dla kierujących tramwajem | 3 sekundy |
Sygnał biały w postaci dwóch kropek umieszczonych poziomo przeznaczony dla kierujących autobusami | 3 sekundy |
Sygnał zielony migający dla pieszych i dla rowerzystów | 4 sekundy |
II.Długości sygnałów zielonych w sygnalizacji stałoczasowej
Długości sygnałów zielonych w sygnalizacji stałoczasowej powinny wynosić co najmniej: |
– 8 s dla pojazdów |
– 7 s dla tramwajów, autobusów i trolejbusów linii stałych |
– 6 s dla pojazdów komunikacji publicznej linii awaryjnych (wykorzystywanych nieregularnie) |
– 100 % czasu przejścia pieszych przez całe przejście przy prędkości pieszego równej 1,4 m/s (1,0 m/s w przypadku przejść uczęszczanych przez osoby z dysfunkcją ruchu lub na wózkach inwalidzkich), |
– 100 % czasu przejazdu rowerzystów przez skrzyżowanie (jezdnię, torowisko) przy prędkości 2,8 m/s, |
– w sytuacjach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się skrócenie sygnału zielonego dla pojazdów do 6 s (jeżeli natężenie ruchu tego strumienia jest nie większe niż 3 pojazdy w cyklu), a sygnałów zielonych dla pieszych i rowerzystów do 75 % czasu przejścia/przejazdu, nie mniej jednak niż do 4 s sygnału zielonego stałego i 4 s sygnału zielonego migającego; zaleca się jednak, by długość sygnału zielonego stałego wynosiła tyle, ile wynosi czas przejścia całej szerokości jezdni z prędkością przyjmowaną do obliczeń czasów międzyzielonych, |
III. W sygnalizacji akomodacyjnej strumienie ruchu poddane akomodacji powinny otrzymywać sygnał zielony nie krótszy niż 5 sekund.
IV. W sygnalizacji acyklicznej wszystkie strumienie ruchu powinny otrzymywać sygnał zielony stosownie do zapotrzebowania, jednak nie krótszy niż 5 sekund.
V. W sygnalizacji cyklicznej każdy strumień ruchu powinien przynajmniej jeden raz w cyklu otrzymać sygnał zezwalający na ruch.
VI. Maksymalny zalecany czas długości przy sterowniu cyklicznym TMAX = 120 sekund
METODA KANADYJSKA
Podstawowymi cechami metody kanadyjskiej jest wykonanie dokładnej analizy przepustowości pasów ruchu, wyznaczenie natężenia nasycenia i sprawdzenie czynników wpływających na nie.
1. Minimalna i optymalna długość cyklu programu sygnalizacji.
- Po wykonaniu dogłębnej analizy obliczeniu czasów międzyzielonych oraz znając natężenie i wyznaczone natężenia nasycenia (opisane zostało w innym artykule) możemy wyznaczyć stopień nasycenia pasu lub grupy pasów w poszczególnej relacji jadącej w danej fazie ze wzoru:
gdzie:
yi – stopień nasycenia
Sj – wyjściowa wartość natężenia nasycenia danej relacji
Q – natężenie pojazdów danej relacji
Przykład. Dla grupy pasów wzór wygląda następująco: gdzie ngr – liczba pasów
- Następnie możemy wyznaczyć sumaryczny stopień nasycenia Y dla pasów krytycznych w każdej fazie „i” czyli wybrać maksymalne stopnie nasycenia dla danej relacji kierunkowej i jej grupy pasów wykorzystywanych w konkretnej fazie. . Jeżeli otrzymane Y≥1 to skrzyżowania posiada zbyt duże natężenie pojazdów i należy przebudować skrzyżowanie lub w jakiś sposób zmniejszyć liczbę pojazdów
- Obliczmy czas tracony w cyklu na podstawie uprzednio znanych czasów międzyzielonych „tmi„, ze wzoru:
- Możemy wyznaczyć minimalną długość cyklu dla pojazdów:
- A także optymalną długość cyklu, która minimalizuje łączne straty czasu pojazdów na skrzyżowaniu ze wzoru Webstera:
Uwaga!: Musimy pamiętać o tym, żeby był spełniony warunek . Gdy nie zostanie to należy ponownie rozważyć strukturę programu sygnalizacji lub zmienić przeznaczenie niektórych pasów.
- Następnie możemy dobrać długość inną długość cyklu lub wziąć wartość optymalną tak by spełniała warunek , dzięki nasze straty czasu nie są większe niż 10%
- Na przyjęcie cyklu mogą wpłynąć długości minimalnych czasów przejść pieszych
- W przypadku doboru długości cyklu należy zwrócić uwagę czy nie zachodzi zjawisko skoordynowania z innymi skrzyżowaniami (odległość między skrzyżowaniami lub zapotrzebowanie krytyczne skrzyżowania najbardziej obciążonych ruchem )
2. Długości sygnałów zielonych
- rozkład proporcjonalny na podstawie stopni nasycenia yi
- określenie najmniejszej łącznej liczby strat czasu
- analizę i prawdopodobieństwo obsługi pojazdów w okresie sygnału zielonego
- analizę długości kolejek podczas godzin szczytu ze względu na małą możliwość akumulacji pojazdów
1. Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach – Załącznik 3 Szczegółowe warunki techniczne dla sygnałów drogowych i warunki ich umieszczania na drogach (Dz. U. z dnia 23 grudnia 2003 r.)
2.Metoda obliczania przepustowości skrzyżowań z sygnalizacją – GDDKiA
3.Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną – M.Tracz, R.E. Allsop ; WKŁ
4. Inżynieria ruchu drogowego. Teoria i praktyka – S.Gaca, W. Suchorzewski, M. Tracz; WKŁ